A világ leggazdagabb embere, Elon Musk állítólag titkos tárgyalásokat folytat szövetségeseivel arról, hogyan lehetne Sir Keir Starmer brit miniszterelnököt eltávolítani hivatalából még a következő parlamenti választások előtt. A Tesla és SpaceX vezérigazgatója, aki Donald Trump volt amerikai elnök közeli bizalmasa, a brit belpolitikába való beavatkozás lehetőségeit vizsgálja, többek között alternatív politikai mozgalmak támogatásával - közölte a Financial Times jól értesült forrásokra hivatkozva.
A július 4-i brit választásokon elért munkáspárti sikert több brit és nemzetközi elemző is a centrista baloldal visszatéréseként értelmezte, amely reményt adhat az Európában a szélsőjobboldali és szélsőbaloldali előretörés következtében éppen erősen visszaszorulófélben lévő mérsékelt baloldali pártoknak. Amerikában a Demokrata Párthoz köthető, és a centrizmust mint politikai programot támogató agytröszt, a Third Way, szintén a Munkáspárt taktikáit másolná a trumpista jobboldallal vívott harcban. Azonban ha majd húsz nap távlatából és több adat birtokában vizsgáljuk a dolgot, az összkép nem egészen a baloldal álmait látszik alátámasztani: a helyzet úgy áll, hogy a brit társadalom jobban széttöredezett, mint modern története során bármikor, a Konzervatív Párt az életéért küzd, a kis pártok sokat erősödtek, a Konzervatívoktól jobbra álló Reform UK pedig történelmi sikert ért el. Az összhatás túlzás nélkül drámai: az Európában egyedülállóan stabil, és a szélsőségességeket más országoknál eredményesebben kiszorító brit rendszer alapjaiban rengett meg.
A brit Munkáspárt rekordszintű, megközelítőleg 170 fős többséget szerzett a tegnapi parlamenti választáson, miután a 650 képviselői helyből 412-t szereztek meg az egyelőre két körzet végeredménye híján részleges adatok alapján. Ez Tony Blair 1997-es tarolása mögött lemaradva a brit politikatörténet második legnagyobb mandátumszámának minősül. A megalázó vereséget szenvedő Konzervatív Párt ezzel szemben 121 fős frakcióval készülhet az ellenzéki szerepre, ami a párt 1834-es alapítása óta a valaha volt legrosszabb eredménynek számít. Rishi Sunak korábbi miniszterelnök, aki szerint "a britek ma este kijózanító ítéletet hoztak", telefonon gratulált az új kormányfőnek, Keir Starmernek. Starmer hivatalba lépése után kijelentette: "a változásért zajló munka azonnal elkezdődik."
Megnyíltak a választóhelyiségek csütörtök reggel az Egyesült Királyságban, ahol parlamenti választásokat tartanak.
A május végén váratlanul kiírt brit választások lehetséges időpontját nagyobb találgatás övezte, mint a végeredményét: az előrejelzések alapján kezdettől fogva lefutott meccs volt a Munkáspárt számára, a legtöbben ezért unalmas kampányidőszakra számítottak. A Brexit élharcosa, Nigel Farage újbóli színrelépése azonban felforgatta az eseményeket, a botrányok sorával sújtott, történelmi vereség elé néző konzervatív kormányfő, Rishi Sunak pedig már lehet, megbánta, hogy nem várt őszig a voksolás kiírásával. Az Egyesült Királyság következő miniszterelnöke nagy eséllyel az olykor Tony Blairrel párhuzamba állított Keir Starmer lesz, no de mire számíthatunk az ismét kormányra kerülő Munkáspárttól?
A Financial Times közölt részletes összeállítást egy Ipsos által készített kutatásról, amely szemléletesen bemutatja, hogyan vesztették el a konzervatívok azon szavazóik harmadát, akik januárban még a Rishi Sunak brit miniszterelnök vezette pártra adták volna le a voksukat. Az elmúlt négy hónap preferenciaváltozásait vizsgáló felmérés legfőbb következtetése, hogy a pártok közötti átjárás évtizedek óta nem lehetett ilyen magas szinten, mint idén.
Nigel Farage, a brit jobboldali Reform UK párt vezetője szerint az Európai Unió és a NATO keleti irányú expanziója provokálta ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai invázióját.
Nigel Farage, a műsorvezetői székből a politika élvonalába visszatért jobboldali politikus, aki a Brexit melletti kampány elsőszámú arca volt, megszólalt abban a botrányt keltő ügyben, miszerint két képviselőjelöltjük is Adolf Hitlerrel szimpatizáló kijelentéseket tett - írja a Politico.
A legújabb felmérés szerint a Nigel Farage vezette Reform UK párt minimális mértékben ugyan, de megelőzte a kormányzó brit Konzervatív Pártot, amely így a harmadik helyre szorult a támogatottsági listán.
A YouGov új kutatást tett közzé, amely azt mutatja, hogy a brit Konzervatív Párt akár a harmadik, sőt negyedik helyre is szorulhat a közeledő parlamenti választáson. A Reform UK és a liberáldemokraták mindössze egy, illetve három százalékponttal vannak lemaradva a 14 éve kormányzó párt mögött.
Bár eddig vonakodott, Nigel Farage ma végül bejelentette, hogy az általa alapítása óta támogatott Reform UK képviselőjelöltjeként elindul a júliusi választásokon az Essex megyei Clactonban.
Donald Trump azt mondta, hogy az Egyesült Államok "100 százalékban" a NATO-ban marad az ő vezetése alatt, amíg az európai országok "tisztességesen játszanak" - számolt be a Politico.
A tegnapi nap folyamán Lee Anderson, a Konzervatív Párt volt elnökhelyettese bejelentette, hogy átáll a jobboldali populista Reform UK párthoz, amelyet Nigel Farage korábban Brexit Pártként alapított. Anderson konzervatív párttagságát pár hete felfüggesztették, miután nem volt hajlandó bocsánatot kérni amiatt, hogy azt állította: a londoni polgármestert iszlamisták irányítják. Közben a konzervatívok legfőbb adományozóját rasszizmussal vádolják, miután egy munkáspárti képviselőre utalva állítólag úgy fogalmazott: miatta "minden fekete nőt gyűlölni akarsz", és "le kéne lőni."
A Brexit Párt korábbi vezetője, Nigel Farage fontolgatja, hogy részt vesz a „Celeb vagyok, ments ki innen” című valóságshow-ban - jelentette a Politico.
Egy esemény miatt a brit pénzügyi felügyelet (FCA) jelentése néhány hónappal ezelőtt vizsgálatot indított a bankok között azért, hogy megállapítsák, az adott pénzintézetek zártak-e be azért számlákat, mert nem értettek egyet a tulajdonos politikai véleményével. A Financial Times értesülése szerint a hatóság a napokban tervezi kiadni az erről szóló jelentését, amely világosan leírja: nem történtek politikai indíttatású számlabezárások.
A brit pénzügyminisztérium beidézi az Egyesült Királyság legnagyobb bankjainak vezetőit, hogy számot adjanak arról, miként próbálják megelőzni a politikai indíttatású számlabezárásokat – írja a Financial Times.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Trump nagyon ki akar egyezni a húszikkal.
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
A WTS szakértőivel beszélgettünk.